środa, 29 września 2010

Pszenica cz. I ... nietolerancja glutenu?

Dziś parę słów o PSZENICY.

Nie ma jednoznacznych informacji na ten temat. Carolyn Levett - autorka książki “Recipes for the Endometriosis Diet” - twierdzi, że większość kobiet z endometriozą nie toleruje pszenicy, araczej zawartego w niej glutenu (celiakia) oraz może mieć również Candidę. Pszenica jest pożywką dla Candidy czyli grzybicy. To powoduje nasilenie się symptomów endometriozy. Zdaniem autorki odrzucenie pszenicy u 80% kobiet spowodowało ustąpienie bólu spowodowanego endometriozą.

NIETOLERANCJA GLUTENU (CELIAKIA)


Gluten to białko roślinne znajdujące się w pszenicy (również w odmianach durum, orkisz i kamut; w żytcie, jęczmieniu, i w owsie.

Poniżej zamieszczam kilka informacji o nietolerancji glutenu inaczej zwanej celiakia (informacje pochodzą ze strony http://www.food-info.net/pl/intol/gluten.htm):
„Celiakia (nazywana także nietolerancją glutenu, glutenozależną chorobą trzewną lub biegunką celiakalną) to stan, w którym występuje chroniczna reakcja na określone białka powszechnie nazywane glutenami, występującymi w ziarnie niektórych zbóż. Objawia się poprzez zanik kosmków jelita cienkiego i w rezultacie powoduje złe wchłanianie składników odżywczych. (…) Choroba ujawnia się po spełnieniu dwóch warunków: występuje genetyczna predyspozycja (dwa charakterystyczna markery genetyczne, zwane HLA, występują u 90% chorych na celiakię w USA) oraz działanie czynnika początkującego reakcję alergiczną. Mogą to być czynniki np. środowiskowe (np. spożywanie dużej ilości produktów wytwarzanych z pszenicy), sytuacyjne (duży stres emocjonalny), fizyczne (ciąża, zabieg chirurgiczny) czy chorobowe (infekcja wirusowa). Kiedyś uważano, że to choroba okresu dziecięcego, z której wyrasta się z wiekiem. Ostatnie badania wykazują jednak, że objawy uczulenia na gluten zanikają w późnym dzieciństwie czy wieku dojrzewania, stwarzając pozory wyleczenia. Niestety, również w tym czasie kosmki jelita cienkiego osób chorych ulegają uszkodzeniu i dopiero po latach okazuje się, że nie przyswajali ważnych składników odżywczych.”

Celiakia jest chorobą nieuleczalną, ale zastosowanie diety bezglutynowej pozwala na zdrowe funkcjonowanie. Choroba u każdego objawia się inaczej. Występują przypadki bezobjawowe jak również skrajne (wzdęcia, gazy, biegunka oraz utrata wagi spowodowana złym wchłanianiem składników odżywczych). Należy również pamiętać, że reakcja po spożyciu glutenu może być natychmiastowa albo może wystąpić np. po kilku tygodniach i nie ma dwóch osób które miałyby identyczne objawy.

Zboża uczulające:

  • pszenica, żyto, jęczmień i owies, pszenżyto
  • pszenicą są również: Durum tzw. Semolina z której wytwarza się makaron; orkisz (spelta) i kamut; bulgur (specjalnie przetworzone ziarna pszenicy), Kus-kus, kasza pęczak z pszenicy;

Mąkę możemy zastąpić:

  • kukurydza (mąka kukurydzina)
  • ryż (mąka ryżowa)
  • ziarna wykorzystywane w kuchni bezglutenowej: po zmieleniu na mąkę szarłat, gryka (kasza gryczana), ciecierzyca, soczewica, proso, groch, ziarno prosa boliwijskiego, sorgo, soja, tapioka i dziki ryż.

UWAGA!

Gluten można spotkać nie tylko w produktach mącznych, ale również:
(info z http://www.dietabezglutenowa.pl/poradnik/gluten.htm):

- w wędlinach, mielonym mięsie oraz innych przetworach mięsnych
- w przetworach rybnych
- w produktach mlecznych takich jak: jogurty, sery oraz śmietana
- w słodyczach (cukierkach, czekoladach itp.)
- w lodach- w sosach, ketchupach oraz majonezach
- w przyprawach- w koncentratach spożywczych
- w napojach (tanie gatunki kawy rozpuszczalnej zawierają kawę zbożową)
- w suszonych owocach (jako środek zapobiegający sklejaniu się owoców)

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli po spożyciu kromki chleba lub makaronu doświadczasz nieprzyjemnych objawów, warto wykonać badanie na nietolerancję glutenu w celu jej wykluczenia - może się bowiem okazać, że problem leży zupełnie gdzie indziej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepiej wejść na stronę http://euroimmundna.pl/ i sprawdzić jakie mogą pojawić się obawy dotyczące nieprzyswajania glutenu. To bardzo ważne aby być świadomym czego nasz organizm tak naprawdę nie toleruje.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja raczej nigdy nie miałem problemu z nietolerancją glutenu https://apteline.pl/artykuly/nietolerancja-glutenu-a-celiakia-podobienstwa-i-roznice/ ale muszę powiedzieć, że teraz wiele osób ma problem z glutenem. Dlatego ja jestem zdania, że należy patrzeć na to co się je i trzymać odpowiednią dietę aby nie mieć problemów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przy nietolerancji glutenu warto sięgnąć po orkisz zamiast tradycyjnej pszenicy - a proukty można kupić tutaj swiat-orkiszu.pl

    OdpowiedzUsuń